Menü

Bir Elbise Hikayesi!

'Gri Mavi Otriş Detaylı Elbise'

Öncelikle elbisenin sahibinden bahsedelim. Sema, Ankara’da yaşıyor. 10 yıla yakın süredir kurumsal hayatın içinde yoğun bir şekilde çalışıyor. 

Kurumsal firmalarda, bankalarda, kurumlarda çalışan kadınların bitmek bilmeyen bir kıyafet, aksesuar ve ayakkabı ihtiyaçları vardır. Her gün işyerinde tekrar edilmeden giyilecek kıyafetlere düğünler, davetler, kurum organizasyonları, arkadaş buluşmaları eklendikçe kıyafet ihtiyacı arttıkca artar.


Çalışan kadın hem trendlerden uzak kalmamalı, hem bütçesini iyi yönetmeli, hem de kaliteli satın almalar yapmalıdır. Eğer bu dengeyi kuramazsa dolabında modası geçen ya da bir kaç giymede eskiyen kıyafetlerle ne yapacağını bilemez.


Bunu çok iyi yönetenlere ne mutlu...


Hoşgeldin, giyim tarzın, kıyafet seçimlerin, moda ile yakınlığın hakkında neler söylemek istersin ?

Hoşbulduk. Moda ile yakından ilgili olmasam da güncel trendleri takip etmeye çalışıyorum. İş hayatımda çalıştığım kurumun gerektirdiği şekilde genellikle smart casual giyiniyorum. Kumaş pantolon, gömlek, blazer ceket, sade elbiseler, stiletto vazgeçilmezlerim.

Sence dolap detoksu yapabiliyor musun ? 

Aslında yapmaya çalışıyorum. Kapsül gardırop yazınız da beni çok etkilemişti. Bunları hayatıma daha çok uygulamaya başladım. Çabalıyorum. Kullanmadığım kıyafetleri 2.el satış sitelerine ekledim. Daha iyi durumda olanları da Fenumi’ye ekledim.


Kıyafet seçimlerinde bütçeni nasıl dengeliyorsun ?

Bugüne kadar kıyafet ve ayakkkabılara çok dengesiz para harcadığımı düşünüyorum. Ama son bir yıldır sürdürebilirlik, minimalizm, kapsül gardırop konuları gündemime yerleşti. Bunda gri mavi otriş detaylı elbisenin kiralanmaya başlaması da etkili oldu.

 

Gri Mavi Otriş Detaylı Elbise’nin hikayesinden biraz bahsedebilir misin ?

Eşimin kardeşinin düğünü için şık ve kaliteli abiye elbise bulmam gerekiyordu. Ankara’da özel tasarım kıyafetler yapan bir butikten satın aldım. Düğünde elbiseyi giydim. Çok şık ve güzel bir elbiseydi. Açıkcası o zaman elbise kiralama seçeneği hiç aklıma gelmemişti. Ardından elbiseyi dolabıma kaldırırken tekrar nerede giyebileceğimi düşündüm. Sanırım yakın yakın zamanda giyemeyecektim. Elbise çok kaliteli olduğu için birine vermeye veya satmaya kıyamadım. Fotoğraflarımı gören bir arkadaşım elbiseyi kiraya verebileceğimi söyledi. Böylece elbisenin kiralama yolculuğu başladı. Birbirinden faklı yaş ve tarzlarda kişiler elbisemi kiraladı ve bundan bir gelir elde ettim.

Daha sonra gelinliğimi de kiraya vermeye karar verdim. Kiralık gelinlik de yüksek fiyatlar söz konusu olduğunda tercih edilecek alternatiflerden biri. Ayrıca kapladığı yer bakımından da gelinlik kiralama seçeneği mantıklı gibi. 


Mont kiralama hakkında ne düşünüyorsun?

Ailece kış tatili bizim için vazgeçilmez. Kayak yapmayı çok seviyoruz. Takdir edersiniz ki kayak malzemeleri ve ekipmanları çok pahalı. Ayrıca evde çok yer kaplıyor. Biz bu yüzden kiralamayı tercih ediyoruz. Mont ve ceket konusuna gelecek olursak trend olan ürünleri de deneyimlenmek istiyorum. Henüz deneyimlemedim ama burada da kiralama alternatifinin kullanabileceğini düşünüyorum. Çünkü sezonda çok beğendiğim bir mont ya da ceketten daha sonra sıkılabiliyorum. Bazı markaların sezon indirimlerine yoğun talep oluyor ve bir çok kişinin üzerinde aynı ürünleri görebiliyorsunuz. 

 

Moda endüstrisinin çevre kirliliğine olan etkisi hakkında ne düşünüyorsun?

Aslında çevre kirliğine olan etkisi konusunda çok bilinçli değildim. Çoğu kişinin de bilinçli olduğunu düşünmüyorum. Özellikle Fenumi’nin sürdürülebilirlik konusundaki yazıları ve alışveriş alışkanlıkları hakkındaki paylaşımları farkındalığıma katkı sağladı. Okudukça, araştırdıkça daha fazla bilinçlenmeye başlıyorum. 

Fenumi’nin sadece elbise kiralama platformu dışında bilgi içerikli paylaşımlar yapıyor olması gayet güzel...