Menü

Sıkça Sorulan Sorular

Fenumi nedir?

Fenumi, kadınlar arasında kıyafet ve aksesuarların paylaşıldığı bir platformdur.

Hesabım

Nasıl hesap oluştururum ?
Çok basit. Sayfada sağ üst köşede “Hesabım” sekmesinden “Üye Ol” butonunu tıkla, bilgilerini gir, “Hesabını Oluştur” butonuna tıkla. Artık kıyafetlerini kiraya verebilir, satabilir ya da beğendiğin parçaları kiralayalayabilir, satışa açık olanları satın alabilirsin.

Nasıl ürün kiralayabilirim ?
  • Hesabını oluştur.
  • Araştır, filtrele, sana uygun olanı bul.
  • Ne zaman için kiralamak istediğini seç.
  • Şimdi kirala butonunu tıkla.
  • Sepetine git.
  • Ödemeyi tamamla.

 

Not: Sen ödemeyi yaptıktan sonra kiraya verenin paneline senin bilgilerin gidecek. Kiraya veren ürünü kargoya verdiğinde takip numarasını seninle paylaşacak.

Şunlara dikkat et

-Ürüne zarar verilebileceğinden dolayı kiralama süreci boyunca ürüne herhangi bir temizlik uygulamayın, elbise üzerinde geri dönüşü olmayan tadilata gitmeyin. Eğer ürünün temizlenmesi gerektiğini düşünüyorsanız ya da küçük tadilatlara ihtiyacınız varsa ( sadece boydan teyel yapılabilir) kısa sürede Fenumi ekibine ve ürün sahibine mesaj gönderin.
- Kiralama süresi bittiğinde ürünün kargoya verilmesi gereklidir. Ürünün kargoya zamanında verilmesi tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Gecikmeler için gecikme ücreti tahsil edilir.

Gecikme ücretleri :
Kiralama süresinin son gününden sonra kiralamanın iade edilmediği her gün için 200 TL günlük gecikme ücreti uygulanabilir.
Süreyi uzatmak istiyorsan Fenumi ekibi ve kiraya verenle görüşebilirsin.

Ürün uymazsa ne olur ?

Ürün sana ulaştı ve olmadıysa Fenumi ekibine ve ürün sahibine mesaj at, ürünü 12 saat içerisinde sahibinin adresine gitmek üzere kargoya ver. Aynı sehirde elden teslimat yapıldıysa 3 saat içerisinde sahibine geri vermelisin. Bu durumda kiralama ücretin iade alırsın. Kargo ücretleri kargoya verene aittir.

 

Karşılaşılabilecek sorunlar:

Ürünün bedeni olmadı
Ürün temiz gelmedi
Ürün hasarlı geldi
Ürün resimlerdeki gibi değildi

Bu sorunlarla mümkün olduğunca az karşılaşmak için bazı önlemler almaya çalışıyoruz.

Kiraya veren
Ürünün bilgilerini eksiksiz girmelisin, ölçülerini cm olarak belirtmelisin, boy ve kilonu belirtmen çok yararlı olur. Ürünün birkaç açıdan çekilmiş fotoğraflarını eklemelisin, kuru temizleme fişini saklamalısın, ürünün temiz ve hasarsız gönderildiğini fotoğraf ve video ile desteklemelisin. Ürünü göndermeden önce fotoğrafını çekmeli ve saklamalısın.

Kiralayan
Ürün sahibi ile mesajlaşarak ürünle ilgili daha fazla bilgi alabilirsin. Ürün sana ulaştığında yukarıdaki sorunlardan bir veya birkaçı ile karşılaşırsan 12 saat içerisinde ürünü geri gönderdiğinde kiralama ücretini iade alırsın. Ancak bu birden fazla kez tekrarlanırsa hesabın incelemeye alınabilir. Sistem iki tarafı da korumak için gerekli önlemler almaya devam edecektir.

Ürüne zarar verirsem ya da kaybedersem ne olur ?

Bir Kiracı olarak, kiraladığın eşyalara kendi eşyalarınmış gibi davranmanı bekliyoruz. Kazaların olabileceğini anlıyoruz, depozito seçeneği bunun için var.
Ürün hasar neticesinde kullanılamaz hale gelirse depozito tutarı ürün sahibine ödenir. Ayrıca ürünün piyasa fiyatını ürün sahibine ödemekle yükümlü olursun.
Basit hasarlarda örneğin askı kopması, sökük vs depozito bedelinden % 20 oranında kesinti yapılarak ürün sahibine ödenir.

Kiraladığım ürünü kullandıktan sonra nasıl iade edeceğim ?

Kiraladığınız ürünleri kiralama süresinin son tarihinden geç olmamak üzere güvenli bir şekilde iade etmek senin sorumluluğunda. İade edeceğin adresi kullanıcı panelinde kiraladıklarım seçeneğinden görebilirsin. Ürünü kargoya verdikten sonra takip numarasını saklamalısın.

Bir kiralamayı iptal etmek istiyorum ne yapabilirim ?

Kullanıcı hesabında kiraladıklarım kısmına tıkla, devam eden kiralamayı iptal et.

Kiralama süresinin başlangıcına 14 günden fazla varsa cayma hakkı kapsamında ödediğin ücretin tamamını geri alırsın.
Bunun dışında kiracı,
24 saat (1 gün) veya daha az bir süre önce iptal etmesi halinde kira bedelinin tamamı,
Rezervasyon tarihine 1 ila 3 gün kala iptal ederse kira bedelinin %90'ını,
Rezervasyon tarihine 3 ila 7 gün kala iptal ederse kira bedelinin %50'sini, cayma cezası olarak tahsil edilerek FENUMİ'ye ödenir.

Kiraya veren için: Kullanıcı panelinden ürünün kiraya verilmesini durdurabilirsin ancak son dakika iptal etmeler kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir ve olumsuz yorumlar almana sebep olabilir ve profiline güvenilirlik puanının düşeceğinin farkında olman lazım.

Kiraladığım ürün zamanında gelmezse ne olur ?

Ürün sahibi sipariş oluştuğu andan itibaren 24 saat içerisinde ürünü kargoya vermekle yükümlüdür. Buna uymayan üyelerin hesapları incelemeye alınır. Hem kiraya veren hem de kiraya alan sorumluluklarını yerine getirmelidir. Bunun için önlemler alınmaya devam edilecektir. 

Bir ürünü ne kadar süre ile kiralayabilirim ?

Her ürünü, kargoda geçen süreler dahil maximum 1 hafta kiralayabilirsin.

Süreyi uzatmak istersen bizimle iletişime geçebilirsin.

Kiraya vermek için nasıl ürün ekleyebilirim ?

Kiraya ver butonuna tıklayarak kolayca ürün ekleyebilirsin.
Ürün bilgilerini marka adını, rengini ve bedenini belirttiğinden emin olarak doldurmalısın. Mümkün olduğunca çok bilgi eklemen ürünün kiralanma şansını arttıracaktır. Üründe herhangi bir küçük kusur varsa detaylandır ve fotoğrafla göster.
Ürünleri en iyi şekilde gösteren birkaç fotoğraf ekle. Fotoğrafların arka planını beyaz yapabilmen için https://www.remove.bg/sayfasını kullanabilirsin. Ancak mevcut durumuna ait en az bir fotoğraf eklemelisin.

Ne tür ürünleri kiraya verebilirim / listeleyebilirim ?

İkinci el satış fiyatı 50.000 TL altında olan ürünleri sergileyebilirsin.
Ürün harika durumda olmalı. 

​Fenumi10

Fenumi kısmen tamamlanmış listeleri düzenleme veya yukarıdaki kriterlere uymayan listeleri kaldırma hakkını saklı tutar.

Not: Saten, ipek, kadife gibi ürünler aşınmalara yıpranmalara karşı daha hassas olabilir.

Nasıl iyi bir kiraya veren olabilirim ?

Ürünlerinin daha çok kiraya verilmesini sağlamak için bunlara dikkat edebilirsin:

Fotoğraflar : Temiz arka plana sahip fotoğraflar tercih edebilirsiniz. Ürünün mevcut fotoğrafından da en az bir tane yükleyin. Ayrıntıları gösteren, ürünün rengini gerçeğe en yakın şekilde gösteren fotoğraflar kiralama şansını arttıracaktır.

Mesajlaşma: Kiracı sorularına mümkün olan en kısa sürede yanıt verin.

Açıklama: Mümkün olduğu kadar çok ayrıntıyı ürün açıklamaları kısmında belirtin. Kumaş özelliği, renk, beden, cm ölçüleri, esnekliği vs. Ürünün kullanımı ile ilgili tavsiyeler verebilirsiniz.

Yorumlar: Üyelerin iyi değerlendirmeleri olan bir ürün sahibinden kiralama yapılma şansı her zaman daha yüksektir. Bir kiracıyla harika bir deneyim yaşadıysanız, onlara bir yorum bırakın.

 

Hangi fotoğrafları yüklemek daha iyi olur ?

Kusursuz görseller her zaman daha çok dikkat çeker.

Yalnızca listelediğin ürünü koyman daha iyi olur.

Ekran görüntüsünden kaçınmalısın.

Yüze emoji gibi görsellerin konuldugu fotoğraflar uygun görülmemektedir. Bunun yerine fotoğrafı keserek ekleyebilirsin.

Ürünün en az bir fotografı giyilmiş, kişinin üzerinde durduğu halini göstermelidir.

Farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar eklemen iyi olur.

Fenumi belirli fotoğrafların arka planlarını kaldırabilir veya görüntüleri uygun şekilde düzeltebilir.

Kiraya vermeden önce bir ürünün önceki ve sonraki durumunu nasıl kanıtlayabilirim ?

Ürün sahibi/ kiraya veren olarak, herhangi bir şey göndermeden önce 24 saat içinde ürünün durumunu kaydetmek için telefonundan bir fotoğraf çek ve bunu sakla.

Ürününü teslim aldığında herhangi bir hasar görürsen, lütfen 24 saat içinde fotoğrafını çek ve Fenumi ekibi ile paylaş.

Telefonunda bir fotoğraf çekmek, çektiğin andaki tarihi otomatik olarak kaydeder ve bu, kiralamanın durumuyla ilgili herhangi bir soru olması durumunda sana yardımcı olabilir.

Ürüne ne kadar fiyat belirlemeliyim ?

Bir ürüne fiyat belirlerken önce ikinci el satış fiyatını girmeni bekliyoruz. Bu ürünü ikinci elde satmak istesen ne kadara satardın ? Piyasadaki ikinci el satış fiyatı nedir ? 

Ürünü satıp satmamak senin tercihin. Satışa açık olması için satış seçeneğini işaretleyebilirsin.

İkinci el fiyatı max 50.000 TL olan ürünleri listeliyoruz.

10.000 TL üzeri fiyatlı ürünlerde satın alma belgesinin bulundurulması gerekmektedir.

İkinci el satış fiyatını girdikten sonra kiralama bedelini girmelisin. Depozito otomatik hesaplanır. 

Piyasa fiyatlarını araştırarak fiyat girmen ürünün kiralanma veya satılma şansını arttıracaktır. Gerçekten uzak fiyatlar girmemelisin. Önerimiz kira bedelini, ikinci el satış fiyatının %15-20'si kadar girmen. Yine de son karar senin:)

 

Ürünlerim güvende olacak mı?

Kıyafetlerinin senin için önemli olduğunu biliyoruz. Güvenliği sağlamak için bazı yollar belirledik.

Depozito : Ürünün zarar görmesi, kaybolması vb durumlar için % 40 oranında depozito belirledik. Kiracı ürünü kiraladığında kartından kira bedeli ve depozito alınıyor. Ürün sorunsuz bir şekilde sahibine iade edilinceye kadar depozito blokede kalıyor. Bu şekilde ürünle ilgili olası zararını minimize etmeye çalıştık. Ancak başına bir şey gelmesinden son derece çekindiğin ürünü kiraya vermemen daha iyi olabilir.

Kuru temizlemeden kim sorumludur ?

Her ürünü başka bir kiralamaya göndermeden önce kuru temizleme yapmak ürün sahibinin sorumluluğundadır. Bu, ürün sahibinin süreci kontrol etmesine, fiyatlandırmayı belirlemesine ve seçtikleri kuru temizleyiciye götürmesine olanak tanır.

Kuru temizleme ortağımızdan FNM2023 kodu ile indirim alabilirsin.

Ne zaman ödeme alacağım ?

Ödemeniz, kiralama süresinin bitiminden 2 gün sonra serbest bırakılır. Ardından, bankanıza bağlı olarak bu noktadan itibaren 4-5 iş günü içinde parayı almalısınız! Tüm bunlar, güvenli ödeme ortağımız aracılığıyla işlenir.

Komisyon ücreti ne kadar ?

Fenumi kiralama veya satış ücreti üzerinden % 25 hizmet komisyonu almaktadır.

Kiralanan ürünümü nasıl gönderirim ?

Kiralama talebi aldığın için tebrikler !

- “Hesabım” sekmesinden “KullanıcıPaneline” git. 
- “Kiraya Verdiklerim” sekmesine tıkla.
- Kiralama talebinden müşterinin adresini al. 
- Kiralama süresini kontrol et ve kiralama başlangıç süresinden ikigün önce kargoya vermiş ol.
- Kiralayana not yazabilirsin. İyi ilişkiler kurmak güvenilir bir takipçi kitlesi oluşturmaya ve iyi yorumlara neden olabilir.
- Kargo takip detaylarını müşteri ile paylaş.

Ürünüm kiralama sırasında hasar görürse ne olur ?

Aşağıdaki adımları izle :

- Ürün sana ulaşır ulaşmaz paketi aç ve ürünü kontrol et
- Üründe hasar varsa fotoğrafını çek ve ürünü gönderdiğin gün çekilen fotoğrafı ile birlikte Fenumi ekibine ve kiracıya gönder
- Hasar küçükse ve terziye götürme konusu senin için sorun olmayacaksa bize bildir, ödemeni onaylayalım.
- Hasarın büyük olduğu tespit edilirse depozito tutarı ürün sahibine ödenir. Ayrıca kiracı ürünün piyasa fiyatını ürün sahibine ödemekle yükümlü olur. İki  tarafında yükümlülükleri üye olurken web sitemiz üzerinde onaylanan kullanıcı sözleşmelerinde mevcuttur.

Not: Öğeleri kiraya verirken bazen küçük aşınma ve yıpranmaların olabileceğini unutma. Onarım bir öğeyi biraz değiştirirse lütfen bize bildir ve Fenumi’de kiralamaya devam edip edemeyeceğin konusunda tavsiyede bulunalım.

Tatile çıkacağım o sürede kiralama talebi almak istemiyorum ne yapmalıyım?

Hesabına gidip hesabını duraklatabilirsin.

Biri bana doğrudan ödeme yapmak istedi ne yapmalıyım?

Tüm kiracı ve kiraya veren iletişimi Fenumi üzerinden yapılmalıdır. Böyle bir talep olduğunda o kullanıcıyı Fenumi ekibine bildirebilirsin.

Ödemeler ve diğer üyelerle yalnızca Fenumi platformu aracılığıyla iletişim kurmak, deneyiminizi olabildiğince olumlu ve güvenli hale getirmek için çok önemlidir.

İşlemin çevrimdışı olursa, hiçbir kaydımız olmayacak, korunmayacaktır ve Fenumi’nin sana yardımcı olması zor olacaktır.

Hangi ürünler satılıktır ?

Ürün sayfasında 'Satın Al’ butonu bulunan tüm ürünler satışa açıktır. Buton yoksa ürün satışa açık değildir. Ancak kiraya verene ürünü satın almak için teklifte bulunabilirsin. Mesaj göndermekten çekinme.

Satılan ürün ne zamana kadar gönderilmeli ?

Max 7 iş günü içerisinde satılan ürünün satın alan kişiye gönderilmesi gerekmektedir. Eğer ürün eline ulaşmadıysa Fenumi ekibi ile iletişime geçebilirsin.

Satın aldığım ürünün durumu beğenmedim ne yapmalıyım ?

Satın alma işleminle ilgili herhangi bir sorun fark ettiğinde bizimle iletişime geçebilirsin. Lütfen paketi aldığın gün açtığından ve gerektiğinde durumun fotoğraflarını çektiğinden emin ol.

Ürünün fotoğraflardaki gibi gelmemesi, hasarlı gelmesi, farklı ürün gelmesi, temiz gelmemesi durumları dışında satışlarda iade kabul edilmemektedir.  

Ürünün açıklamasına ne yazmalıyım?

Ürünün ölçülerini ( uzunluk, göğüs, bel, basen)  cm cinsinden yazmalısın.

Boyunu ve kilonu yazabilirsin.

Esnek olup olmadığını belirtebilirsin.

Kumaşı hakkında bilgi verebilirsin.

Özel dikim olup olmadıgını belirtebilirsin.

Ürün hakkında ne kadar çok detay bilgi verirsen kiralayanın seçim yapması o kadar kolay olur.