Menü

Gabrielle

Gabrielle Bonheur Chanel ya da takma adıyla Coco Chanel, 19 Ağustos 1883’te Fransa’nın Saumur kentinde doğdu ve 10 Ocak 1971’de Paris’de 87 yaşında öldü. Coco Chanel, yoksul bir ailede dünyaya geldi. Anneleri öldükten sonra babası onu ve iki kız kardeşini yetimhaneye, iki erkek kardeşini bir aileye verdi. Coco Chanel hiç evlenmedi ve bir çocuğu da olmadı.

 

Başlarda satış elemanı olarak çalışan Chanel, daha sonra birkaç yıl kafe şarkıcısı olarak da çalıştı. Bu yıllarda sık sık söylediği “Coco” adlı şarkı gerçek adı olan Gabrielle’den çok Coco’nun onunla özdeşleşmesini sağladı. Bu yıllarda yeni insanlarla tanışan Coco, yine bu yıllarda tanıştığı Arthur Capel’in mali desteğiyle 1913’te küçük bir dükkan açtı. Başlarda jarse kazaklar ve basit spor giysiler sattı. Beş yıl içinde jarse kumaşı orijinal şekillerde kullanımı, zengin kadınların dikkatini çekmeyi başardı. Kombinezon, korse ve kabarık eteklerden kurtulmak isteyen kadınların radarına zarif gündelik tasarımlarıyla girmiş oldu. Mottosu “ Lüks rahat olmalı, aksi halde lüks değildir. “ ile özdeşleşen tasarımları II. Dünya Savaşı öncesinde Amerika’ya onunla gitti.Savaş sonrasında Paris’e döndü ve katlanarak artan meraklılarıyla buluşmaya devam etti.

 

Coco Chanel, tüvit takım elbiseler, Chanel armalı inci kolyeler ve aksesuarlar, şapkalar, ikonik kapitone dikişli ve zincir saplı çantalar ve parfümlerle özdeşleşmiş modaevini büyütürken kilit sözcükleri hep “sadelik” ve “konfor” olmaya devam etti. “Little black dress “, zarif etekli, yakasız, örgü hırkalarla imajını perçinledi.

 

Bugün dünyada her beş saniyede Chanel No 5 parfüm satılması, tüvit kumaşın klasikleşmesi, it bag’lerin arzu nesnesi olması, Coco’dan moda dünyasına miras kalan alışkanlıklardır. Ünlü modacının hayatı pek çok filme, müzikale ve kitaba ilham vermeye devam etmektedir.

 

“Taklitler asıllarını yaşatır” sözü ona ithaf edilebilir. Çünkü taklit tüketimine ılımlı yaklaştığı da onunla ilgili anektotlarda geçmekte.

 

İsmi “Time : Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde de geçen tek moda tasarımcısıdır.

 

Zeynep Dündar

 

 

“Moda basit bir kıyafet meselesi değildir. Moda rüzgarla doğar, gökyüzünde yaşar, bazen de sokaklara çıkar. Onu sadece hissedersiniz.”

 

 

 

" Her zaman elbisenin içindeki kadını arayın. Eğer elbisenin içinde bir kadın bulamazsanız, elbise de yok demektir. "

 

 

 

 

 

“Parfüm kullanmayan kadının geleceği yoktur,”

 

 

 

“ Moda geçer stil kalır. ”

 

 

#moda #cocochanel #modatasarım #elbise