Menü

MET GALA 2023

Mayıs ayının ilk Pazartesi günü düzenlenen ve bütün dünyanın en prestijli etkinliği olarak kabul edilen Met Gala bu yıl 1 Mayıs'ı 2 Mayıs'a bağlayan gece gerçekleşiyor.

Her yıl bu geceye, Amerika Birleşik Devletlerinin ve aynı zamanda dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Metropolitan Museum of Art ( MET ) ev sahipliği yapıyor. 

Bu gecede MET'e bağlı Costume Institute yararına milyonlarca dolar bağış toplanıyor. 

Met Gala, Vogue'un genel yayın yönetmeni Anna Wintour tarafından düzenleniyor. 

Anna Wintour ile birlikte her yıl eş başkanlar belirleniyor. 2023 Met Gala'nın eş başkanlığını aktör Penelope Cruz, şarkıcı Dua Lipa, aktör Michaela Coel ve tenisçi Roger Federer yapacak. 

Sinema, moda, müzik ve magazin dünyasından en ünlü isimlerin katıldığı gece için önceden bir "dress code" belirleniyor ve katılımcıların bu dress code'a uygun tasarımlar giymesi bekleniyor. 

Ünlüler, tasarımcılar ve moda ikonları Met Gala'nın temasına göre, unutulmaz görünümler yaratmak için bir araya geliyor. 

Sadece davetli olarak Met Gala'ya katılmak için bir biletin maliyeti bu yıl 50.000 USD. 

Bu yılın dress code'u yani teması, merhum Karl Lagerfeld'i onurlandıracak.

Tema, geçen yıl Eylül ayında “Karl Lagerfeld: A Line of Beauty” olarak açıklandı ve merhum tasarımcının moda mirasının “hayatını incelemeyi” vaat ediyor. 

Chanel'in kreatif direktörü rolüyle tanınan Karl Lagerfeld, Fendi ve Chloé'deki çalışmalarına ve kendi adını taşıyan markasına ek olarak modanın en etkili isimlerinden biriydi. 


Karl Lagerfeld'in moda ve stil üzerine söylemiş olduğu bazı sözleri; 

“Moda sanat değildir; moda sokağa, kadınların vücuduna, erkeklerin vücuduna aittir”

“Eşofman altı yenilginin bir işaretidir. Hayatının kontrolünü kaybettin, bu yüzden eşofman aldın.”

“Moda, pejmürdelikten önceki son aşamadır.”

"Pahalı kıyafetleri kişisel şüphelerinizi perdelemek için kullanmayın. Kendinizle gurur duyun ve sadece pahalı tasarımcı kıyafetleri giydiğiniz için değil. Bunlar harika ama birçok insan onlarsız da mutlu."