Menü

Nafiye Erdoğan ile Kutlalamar

Hoşgeldin. 

Bize kısaca kendinden bahseder misin ?

Merhabalar, tabii ki. İsmim Nafiye. Bankacılık ve yaşam koçluğu yapıyorum.

Yaklaşık 7 yıl evvel Türkiye’den önce Kanada’ya sonra da Avustralya’ya taşındım. 2 yıldır da Avustralya’nın

Queensland eyaletinde yaşıyorum. Matematik (Türkiye) ve İşletme (Kanada) bölümü mezunuyum. Yaşım da 31.

 

 

 

Gardırobun için olmazsa olmaz dediğin parçalar neler?

Gardırobumun olmazsa olmaz parçası, kot pantolonlarım diye düşünüyorum. İster şık ister günlük olarak kombinleyebilmeyi seviyorum. Yaz ülkesinde yaşamamla birlikte, elbiseler de olmazsa olmazım oldu son zamanlarda.

 

Özel günler için kıyafet seçimi yaparken rahatça karar verebiliyor musun ? Yoksa zorlanıyor musun? Ne tarz seçimler yapıyorsun ?

Özel günler için seçimlerimde çok da kararlı olduğumu söyleyemem. Son anda değişiklik yapmam çok büyük olası. İçime sinmesi ve fiziksel olarak rahat edebilmem benim için çok önemli. Genelde sade şıklıkları çok asil ve güzel buluyorum. ‘Less is more’ a inanıyorum. Öyle ekstra efor harcanmış görünümleri çok güzel bulmuyorum artık.

 

Tüketim çılgınlığı mı? Sürdürülebilirlik mi?

Kesinlikle sürdürülebilirlik! Bu konuda yaşadığım ülke açısından kendimi çok şanslı buluyorum. Çünkü, burada ikinci el ya da vintage diye adlandırdığımız kıyafetler çok yaygın. O kadar güzel parçaları, vintage mağazalarında bulabilmek muhteşem. Bununla birlikte, uzun süredir giydiğim ama artık sıkıldığım parçaları da yeni sahiplerine ulaştırabilmek beni çok mutlu ediyor. Böylelikle, gezegenimize de sahip çıkmış oluyoruz. Ne yazık ki zaman zaman ben de fast fashion denilen o mağazalardan ürünler alıyorum; ama eskisi kadar sık değil artık.

Bu konuda Kanada ve Avustralya’daki gözlemlerinde dikkatini çekenler neler ?

Kanada ve Avustralya’da ikinci el ürünlere verilen değer çok fazla. İnsanların kıyafetlerini satıp aynı zamanda ikinci el kıyafetleri satın alabildikleri bir sürü mağaza var. Bu mağazadaki ürünlerin çoğu yepyeni durumda. Yani satıcılar, genelde belki hiç giymedikleri ya da bir kez giydikleri ürünleri orada satıyorlar. Böylelikle sürdürülebilirlik yaratan bir döngüye katkı sağlanmış oluyor. Hem sıkılmıyor hem de güzel dünyamıza destek oluyoruz. O sebeple, çok çok mutluyum böyle bir ülkede yaşadığım için.

 

Kutlamalar hakkında ne düşünüyorsun ?

Ahhhhh kutlamalar benim canım!!! Kutlamaya bayılıyorum. Bana, kutlamak için minicik bir sebep bile yeterli olabiliyor. Çünkü biliyorum ki biz ne kadar kutlayıp onurlandırırsak , o kutladığımız şeyin daha fazlası bize akmaya devam ediyor. O sebeple büyük küçük demeden kutlamaya devam ediyorum her defasında!!!

 

''Kutlama yaptıkça daha fazla kutlanacak olayları kendinize çekersiniz'' sözünü biraz daha açıklayabilir misin?


Biraz evvel de söylediğim gibi biz neyi kutlarsak, aslında onun daha fazlasını arzu ettiğimizi beyan etmiş oluyoruz. Biz ne kadar çok kutlayıp teşekkür edersek, kendi yaşantımızda onun daha fazlasını var ediyoruz; farkında olarak ya da olmayarak. Aynı şekilde ne kadar şikayet ediyorsak ya da küçümsüyorsak da şikayet ettiğimiz şeyler artmaya ve aynı zamanda küçümsediğimiz şeyler de bir bir azalmaya devam ediyor. Çünkü biz aslında küçümseyerek, o şeyi istemediğimizi söylemiş oluyoruz enerjimizle.

Şükran duygusunu bir saksıya döktüğümüz su gibi düşünebiliriz. Biz ne kadar sularsak o bitki o kadar güzel yeşermeye veya çiçek açmaya devam eder. O sebeple, hayatımızda o şükran/minnet duygusunu olabildiğince arttırmak çok önemli. Biz şükran duygusunu arttırdıkça daha da çok şükran duyduğumuz şeyler artacak, hayatımız yeşermeye ve çiçek açmaya başlayacak.

 

Peki sana göre bu kutlamalarda ne kadar şık olmalıyız?

Kutlamalarda şık olmak zorundayız diye bir kaide yok fakat, kendimizi şık hale getirdiğimizde ya da aynaya baktığımız zaman kendimizi şık ‘hissettiğimizde’ , kendi özdeğer algımız değişip daha da yükselişe geçiyor. O sebeple, başkaları için değil ama kendimiz için, kendimize özen gösterip, bizi iyi hissettiren kıyafetler giymemiz öz değerimizi arttırıyor.

Burada bahsettigim, kesinlikle çok pahalı kıyafetler giydiğimizde kendimizi önemli, güzel ve değerli hissetmemiz değil. Onlar olmadan da kendini, sana iyi hissetiren kıyafetlerle değerli hissettirmekten söz ediyorum.

Bu elbise çok ünlü bir markadan ya da ikinci el bir mağazadan da olabilir. Tüm mesele bizim içinde kendimizi nasıl ‘hissettiğimiz’.

Yani uzun lafın kısası, kendimizi şık hissetmek kesinlikle öz değeri olumlu yönde etkiler. Dolayısıyla da kutlamaları daha da coşku dolu hale getirir.

 

Son olarak senin eklemek istediğin bir şey var mı?

Küçük büyük demeden hepimizin bu güzel gezegene bir katkısının olması mümkün. Bunun çin, önce kendimize ne kadar iyi bakıp, ne kadar kendimizi/enerjimizi önemsediğimize odaklanmak,; sonrasında da ‘Bu güzel varlığımızla, bu muhteşem dünyayı nasıl daha güzel bir yer haline getirebiliriz? sorusunu kendimize hatırlatmak çok önemli.

Herkese bolca farkındalık dolu bir yolculuk diliyorum.

Çooookça sevgiler,

Nafiye

 

05/12/2022