Menü

Old Money ( Sessiz Lüks )

Old Money terimi uzun süredir zengin olan ve nesiller boyunca bu zenginliği koruyabilen ailelerin yaşam tarzını tanımlamak için kullanılır.

Bir Old Money, haftasonunu Fransız Rivierası’nda yelkenle geçirir. Bahamalarda yaz gecelerinde şampanya yudumlar. İsviçre Alpleri’nde kayak tatili yapar. Eteklerinde safkan atlarla dolu malikanelerde yaşar.

Bu ailelerin alt kuşaklara aktardığı bilinen soyadları bir aile ağacına dayanır ve aynı zamanda kurumsal bir yapının içerisindedirler.

Genellikle yüksek eğitimli, sanata, müziğe, edebiyata ilgi duyan bu aileler hayırseverlik ve sosyal sorumluluk konularında da yüksek etkiye sahiptir.

Old Money tarzı, zenginliği gösterişli olmayan ve genellikle nesiller boyu ailede kalabilen bir tarzı ifade eder. Özellikle İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler olan bu tarzı dünya çapındaki zengin aileler benimsemiştir.

Sofistike ve kaliteli olmayı vurgulayan bu stili benimseyenler gösterişli aksesuarlar ve modadan uzak dururlar. Bunların yerine daha klasik, dayanıklı ve yüksek kaliteli ürünler tercih edilir.

Kaliteli ancak sade ve şık giyim ürünleri kullanılırken aksesuarlar da daha az ve sadedir. Kaliteli, sade ve şık seçimler aynı zamanda mobilya ve dekorasyon ürünleri seçimlerinde de kendini gösterir.

Sade, yüksek kaliteli ve logosuz ürünlerin tercih edildiği bu stilin diğer adı ise Sessiz Lüks’tür.

Kaliteli, ince işçilikle yapılmış, sade ve logosuz olan ürün kendini göstermeye ihtiyaç duymadan kendini gösterir. Tabii bir Old Money tarzını yine bir Old Money kişisi anlayabilir. Sessiz lüks giyimde ürünün markasının ne olduğunu göstermenin hiç bir anlamı yoktur.

-Old money yeterince çalışmakla elde edilecek bir konum değildir.

-Old money’de kazanılan değil miras alınan servet vardır.

-Nesiller boyu yani eskiden gelen servetin kuşaktan kuşağa aktarılması ve büyütülmesi söz konusudur.

-Doğru koşullar altında, doğru aile soyadı ile doğmanız gerekir.

-Old money olunmaz, old money doğulur.

-Bir old money, polo t-shirtler, tasarım çantalar, ayakkabılar ve güneş gözlükleri ile dolu olan bir dolaba sahiptir.

-Marka logosunu göstermeye gerek duymaz.

-Old money zengin görünmekle ilgili değil, bilinçli alışveriş yapmakla ilgilidir.

-Sürdürülebilir moda ile birleştiği yer trendlere değil, kaliteli ve uzun süre dayanan parçalara yatırım yapılmasıdır.
 

Old Money tarzı deyince ilk akla gelen isim Prenses Diana olmuştur. Her zaman sade, şık ve kaliteli seçimler yapan Prenses Kate’in de on yıl önce giydiği elbiseleri tekrar tekrar giydiği herkes tarafından bilinmektedir.

Bu stilden ilham alınabilecek parçalar kadınlar için blazer’lar, uzun kaşe kabanlar, binici botları, beyaz tenis takımları, erkekler için loafer ayakkabılar, polo t-sihirtler, Chino pantolonlardır.