Menü

Yeni giyim anlayışı ha ?

#Kapsül #Trend #Özel 

Günümüzde değişen sosyal, çevresel ve kültürel dinamiklere uyum sağlamak amacıyla gelişen yeni giyim anlayışı, geleneksel moda kurallarını sorgulayan ve daha sürdürülebilir, bilinçli ve kişisel ifadeye odaklanmaktadır. 

Yeni giyim anlayışının etkenleri şunlardır. 

Sürdürülebilirlik : Giyim sektörünün çevresel etkileri nedeniyle sürdürülebilirlik yeni giyim anlayışının merkezindedir. 

Minimalizm : Daha az kıyafetle daha fazla kombinasyon yapmayı, işlevsel parçalara odaklanmayı teşvik eder. 

Kişisel ifade : Yeni giyim anlayışı, insanların kendi kişisel tarzlarını ifade etmelerini vurgular. 

Çeşitlilik : Cinsiyet, beden tipi, yaş, etnik köken gibi çeşitliliklere duyarlıdır. 

Dijitalleşme : Online alışveriş, yapay zeka yeni giyim anlayışını şekillendirmektedir. 

Geri dönüşüm ve yeniden kullanım : Atık üretimini azaltmayı ve sürdürülebilir bir döngü oluşturmayı hedefler. 

Fonksiyonellik : Hem günlük yaşamda hem de özel etkinliklerde rahat ve işlevsel parçalar tercih edilmektedir. 

Giyim anlayışındaki değişikliklerin arkasındaki etkenlerden biri de fiyatlardır. Fiyatlar, tüketici davranışlarını ve giyim tercihlerini büyük ölçüde etkiler.

Bütün bu etkiler, bu üç kavramı anlamanın ve üçü arasında bilinçli bir döngü içerisinde olmanın gerekliliğine vurgu yapmaktadır ; 

-Kapsül

-Trend 

-Özel 

 

Kapsül Gardırop 

Gardırobunuzda daha az sayıda, ancak iyi seçilmiş, kaliteli, uzun ömürlü ve zamansız parçalar giyim kombinasyonlarınızı kolaylaştırır, giyimle ilgili stresinizi azaltır. 

Kapsül gardırobu oluştururken fonksiyonel, işlevsel parçaları kendi tarzınızı yansıtacak şekilde tercih etmeniz giyimde kişisel ifadenizi yansıtır. Bu yüzden kapsül gardırop parçaları herkes için aynı olmak zorunda değildir. 

Kapsül gardırop parçaları yeni etiketli veya ikinci el satın alınabilir. Satın alınmadan önce kiralanarak da deneyimlenebilir. 

 

Trend kıyafetler 

Gardırobunuzun sadece kapsül gardırop parçalarından oluşması tabiki tatmin edici bir durum değildir. 

Moda tutkunları trend kıyafetleri deneyimlemekten büyük keyif alırlar. Yeni giyim tarzlarını keşfetmek, kendilerini ifade etmek ve stil denemeleri yapmak onları mutlu edebilir. 

Değişiklik ve yenilik, rutinlerin dışına çıkmak, monoton bir tarzdan çıkmak isteyenler için heyecan verici olabilir. Tabi trendleri deneyimlemek giyim bütçesini aşırı yorabilir ve bu da kişiye baskı oluşturabilir. 

Bunun için yeni etiketli ya da ikinci el satın almak, bir süre sonra ikinci el platformlarda satmak, satılana kadar deneyimlemek isteyenlere kiraya vermek harika bir çözüm olabilir. Böylece hem bütçenize hem de sürdürülebilirlik döngüsüne katkıda bulunulmuş olunur. 

 

Özel etkinlikler

Özel gün ve geceler için elbise kiralama gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bunun bir çok nedeni olmakla birlikte özel günler için yeni bir kıyafet satın almak oldukça maliyetli olabilmektedir. Kıyafet kiralama, daha ekonomik bir alternatif sunar. 

Özellikle nadiren giyilen gece elbiseleri için maliyet tasarrufu sağlar. Bir diğer nedeni her özel gün veya gece farklı bir kıyafet gerektirebilir. Elbise kiralama, her etkinlik için farklı tarzlarda kıyafetler giyme özgürlüğü sağlar ve gardırobunuzu kalabalıklaştırmadan farklı seçeneklere sahip olmanıza yardımcı olur. 

Ayrıca elbiseyi ilk defa kullanma isteğinde olan kişi yeni etiketli satın aldıktan sonra ikinci el satış platformlarında satabilir ya da elbise kiralama platformlarında kiraya vererek kazanç elde edebilir. 

Elbise kiralama trendi, daha fazla insanın modayı sürdürülebilir ve ekonomik bir şekilde deneyimlemesine olanak tanırken, aynı zamanda moda endüstrisindeki tüketim alışkanlıklarını değiştirme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, elbise kiralama hizmetleri moda dünyasında önemli bir yer edinmektedir. 

 

Günümüzde sadeleşme eğilimi arttıkça, kapsül dolaplarla minimalist ve bilinçli bir yaklaşım benimsemek, trendleri bilinçli şekilde deneyimleyerek çevre dostu ve şık kombinler oluşturmak ve özel günler için seçkin kıyafetleri daha bilinçli bir şekilde kiralamak, moda dünyasında daha sürdürülebilir ve kişiselleştirilmiş bir yaklaşımın parçası haline gelmektedir. 

 

Fenumi’de yeni giyim anlayışına uygun şekilde kapsül gardırop parçaları, trend kıyafetler, özel etkinliklere yönelik kıyafetler kiralanabilir ya da satın alınabilir. Ayrıca kiraya verilerek ya da satılarak gelir elde edilebilir. 

 

Moda basit bir kıyafet meselesi değildir. Moda rüzgarla doğar, gökyüzünde yaşar, bazen de sokaklara çıkar. Onu sadece hissedersiniz.

Coco Chanel