Menü

Yüksel Uysal ile Söyleşi

Fenumi'nin sohbet köşesinde bu hafta üyelerimizden Yüksel Uysal'ı ağırlıyoruz. Kendisi ile moda ve stil üzerine çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Hoşgeldin. Bize kısaca kendinden bahseder misin ?

Merhaba, ben Yüksel. 28 yaşındayım, Bursa’da ikamet etmekteyim. Ege Üniversitesi Germanistik bölümü mezunuyum ve şuanda global bir E-Ticaret firmasında dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktayım.

Her kadının biraz da olsa moda ile bir bağı var. Senin moda ile ilişkin nasıl ?

Çoğu kız çocuğu gibi benim de modaya olan ilgim erken yaşta başladı.

Tabii bunda babaannemim etkisi de oldukça büyüktü. Kendisi terzilik yaptığı için evinde renk renk, desen desen pek çok kumaş bulunurdu. O üretirken ben de “pek tabii artan kumaşlarla” bir şeyleri kesip biçip, kendimce tasarımlar yapardım. 

Böyle başladı modaya olan ilgim ve zamanla araştırmaya,  edindiğim bilgileri kendi tarzımı oluşturmak adına kullanmaya başladığımda aldığım keyif ve modayla kurduğum bağ daha da güçlendi.

 

Sence kadınlar kıyafetleri ile ne anlatmak istiyor?

Kıyafetlerimizle kendi karakterlerimizi yansıttığımızı düşünüyorum ben.

Özellikle sık kullandığımız renkler, aksesuarlar sahip olduğumuz karakter özelliklerinin ipuçlarını veriyor çoğu zaman. 

Mesela günlük hayatında kırmızı ve tonlarını çok sık kullanan kadınların genelde enerjik, dışa dönük ve cesur kişiliklere sahip olduklarını düşünüyorum.

Tabii istisnai durumlar da söz konusu olacaktır muhakkak ama genel itibariyle bu kadar farklı stilin mevcut olmasını bu olguya bağlıyorum. Bizler kıyafetlerimizle kendi iç dünyamızı yansıtıyoruz.

Bir davet için elbise ve aksesuar seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle katılacağınız davetin konsept ve mekanına uygun seçimler yapmak çok önemli.

Katılacağımız etkinlikte abartılı ya da zayıf kalmamak gerekli ve bana kalırsa seçeceğiniz elbise kesinlikle güzelliğinizi desteklemeli, fakat sizin önünüze geçmemeli. 

Gelelim tercih kısmına, bence günlük stilde de gece stilinde de vücut proporsiyonunuza uygun giyinmek çok önemli.

Ben günlük hayatımda ve katıldığım davetlerde uzun ya da midi boy elbiseler tercih ediyorum genellikle ve bacak boyumun olduğundan daha uzun gözükmesi için seçtiğim elbiselerin bel çizgisinin yüksek olmasına özen gösteriyorum çoğu zaman.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da dekolte bence. Vücudumda beğendiğim kısımları ön planda tutmayı seviyorum ben, ancak bunu yaparken sadeliği ve zerafeti bozmamak adına tek bir yerde dekolte kullanmaya özen gösteriyorum.

Ayakkabı tercihlerimi midi boy elbiselerle genellikle stiletto, uzun elbiselerle ise daha çok platformlu modellerden yana kullanıyorum.

Aksesuar olarak ise genellikle sade, ince ve şık parçaları seçiyorum. Ancak gösterişli bir küpe takmak istersem eğer kolye/bileklik vs. kullanmıyorum. Kısaca seçimlerimde kullandığım hiçbir parçanın benim önüme geçmesine müsaade etmiyorum.

 

Kapsül dolap hakkında ne düşünüyorsun?

Son dönemlerde oldukça popüler bir kavram, belki aramızda bilmeyenler olabilir diyerek önce biraz kapsül dolap nediri konuşmak istiyorum. 

Kapsül dolap, birbirini tamamlayan sınırlı sayıda değiştirilebilir giysi parçalarıdır. Bunlar genellikle modası geçmeyen ve ağırlıklı olarak nötr renklerin hakim olduğu klasik parçalardan oluşur. 

Kısaca kapsül dolap küçük bir giysi seçkisiyle farklı kıyafetleri kombinleyebileceğiniz parçaların tümü olarak tanımlanabilir.

Ben günlük hayatta ne giyeceğim kaygısını çok yaşayan biriyim. Ancak kıyafetlerimi sadeleştirmeye başladıktan sonra bu problemi biraz daha azalttığımı düşünüyorum.

Kapsül dolap kavramı sayesinde hem zamandan, hem de giysilerim için kullandığım alandan tasarruf ettiğime inanıyorum.

Ayrıca bu basic parçalardan oluşan tarzları da çok beğeniyorum, özellikle yabancı influencerların bu mantıkla uyguladığı kombin önerilerini bayılarak takip ediyor ve kendi stilimde de sık sık uyguluyorum.

Modası asla geçmez diyebileceğin parçalar neler olur?

Benim için modası asla geçmeyecek bir şey varsa o da jean pantolondur. Katılım sağlayacağınız ortama göre hem şık hem de rahat kombinlenebilir, alternatifi çoktur ve vücudunuza yakışan formu bulduğunuzda her zaman iyi hissettiren bir parçadır.

Örneğin gündüz yapacağınız bir etkinlikte spor ayakkabı ile yaptığınız kombini akşam topuklu ayakkabı ile değiştirdiğinizde şıklık algınızı tamamıyla değiştirip ortama uyum sağlayabilirsiniz.

Kurtarıcılık yönünün yüksek oluşu ve kolay kombinlenebilir olması sebebiyle benim için modası asla geçmeyecek bir parçadır.

Hiç kıyafet kiraladın mı? Kıyafet ve aksesuarların kiralanması hakkında düşüncen nedir?

Evet, daha önce katıldığım bir düğün daveti için kiralama işlemi yaptım ve popüler ikinci eşya uygulamalarından da zaman zaman alış-veriş yapıyorum. 

Bu tarz platformların oldukça yararlı olduğunu savunanlardanım ben. Özellikle son zamanlarda tekstil piyasasında ciddi artışlar söz konusu. 

Özel bir geceye katılacaksınız, ancak beğendiğiniz ve üzerinizde yalnızca 3 saat duracak bir elbisenin maliyeti çoğu zaman bütçenizi aşabiliyor. Bu durumda satın almak yerine beğendiğiniz bir elbiseyi kiralamak size maddi anlamda büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

Aynı durum aksesuarlar için de geçerli, örneğin özel bir gününüz için saç aksesuarı alacaksınız diyelim, yalnızca bir kere kullanacaksınız ve tek bir ürüne, tek bir gece için abartılı rakamlar ödeyeceksiniz. Bu bana çok da mantıklı gelmiyor açıkçası ve bu bağlamda kiralama işlemi yapan platformlara yöneliyor ve kendilerini destekliyorum.